انتخابات خوب یا انتخاب خوب

محمدعلی وکیلی

چند هفته بیشتر به انتخابات ریاست جمهوری نمانده است. شوربختانه همچنان فضای کشور و مردم انتخاباتی نشده است.

استراتژی اصلی و قدیمی نظام در انتخابات‌ها، همیشه مشارکت بالا بوده است. از ابتدای انقلاب، انتخابات خوب بر انتخاب خوب اولویت داشته است. برای نظام، مشارکت بالا و ایجاد ادراک حاکمیت بر سرنوشت در مردم، بر همه چیز مقدم بوده است. انتخابات خوب البته دستاوردهای زیادی هم دارد. اول اینکه حق بنیادین مردم است. خوب و بد بودنِ یک انتخاب، امری سلیقه‌ای است.

از نظر بسیاری از ملت، نتیجه انتخاب سال هفتادوشش بسیار خوب بود. برخی هم هستند که منکر این امر هستند و معتقدند دولت برآمده از آن عملکرد خوبی نداشت. سوای از قضاوت پیرامون آن انتخاب، باید گفت اساساً انتخابات خوب، متضمنِ حق بنیادین ملت است. مهم‌ترین و بنیادی‌ترین حق ملت، حق حاکمیت بر سرنوشت خود و مشارکت در اداره امور است. از مشروطه تا کنون، این حق در صدر مطالبه آزادی‌خواهان و ملت ایران بوده است.

از طرف دیگر، انتخابات خوب، دستاوردهای استراتژیک برای کشور دارد. اول اینکه در سایه ارتقاء مشارکت مردمی، انسجام ملّی نیز تقویت می‌شود؛ انسجامی که مهم‌ترین عنصر امنیت ملّی در جهانِ ناامنِ کنونی است. اگر این حس از دست برود، نه دیپلماسی برای ما امنیت می‌آورد و نه میدان. دوم اینکه، انتخابات خوب، مسئولیت‌پذیری اجتماعی را تقویت می‌کند. اگر جامعه احساس کند در امر حکومت‌داری مشارکتِ معنادار دارد، احساس مسئولیت بیشتری خواهد کرد. سوم اینکه، در سایه مشارکت بالا و مشروعیتِ حاصل از انتخابات خوب، نظام می‌تواند اعتماد به نفس تصمیمات مهم را بازیابد. بدون تعارف باید گفت کشور مدت‌ها است که تصمیمات مهمی نمی‌گیرد.

ما تصمیمات ملّی و مهم زیادی را به تعویق انداخته‌ایم. به همین سبب کشور بحران‌زده‌ای شده‌ایم. یکی از رازهای مهم ناکارآمدی فعلی، تعویق و تعلل در برخی تصمیمات بزرگ است. کشور در جاهایی دچار بن‌بستِ تصمیم شده است. انتخابات خوب می‌تواند انگیزه و اعتماد به نفسی برای اتخاذ این تصمیم‌ها بدهد.

چهارم اینکه، در این موقعیت خاصِ جهانی، بیش از هر زمان به مشارکت بالا نیاز داریم. ما باید چند قرارداد مهم را امضا و اجرا کنیم. انتخابات خوب می‌تواند مشروعیت نظام را در انجام این توافق‌ها ارتقا دهد. قطعاً کشوری با انتخابات رقابتی و پر مشارکت، آن هم در خاورمیانه ناامن، از موضع بالاتری نسبت به کشوری مانند عربستان که ساختار سیاسی عشیره‌ای دارد برخورد می‌کند.

لذا به درستی استراتژی اصلی نظام، انتخابات خوب بوده نه انتخاب خوب. در این انتخابات پیش‌رو، این استراتژی بیش از گذشته می‌تواند به کار بیاید. اگر همه نهادهای انتخاباتی، این استراتژی را در صدر اولویت‌های خود قرار ندهند و به طور مثال آن را به انتخاب خوب فروکاهند، حتماً همه فرصت‌های بالا را از دست خواهیم داد. یادمان نرود آمریکا در دوران اوج کرونا، یکی از پرمشارکت‌ترین انتخابات‌هایش را برگزار کرد. هر اقدامی علیه مشارکت مردم، خیانت به ایران است. هیچ بهانه‌ای برای اقداماتِ مشارکت‌سوز پذیرفتنی نیست.

منبع: روزنامه ابتکار

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.