طرح ائتلاف کاندیداهای مستقل: اتحادیه کشورهای وارث تمدن ایرانی

1386/12/19 - 12:18

ائتلاف کاندیداهای مستقل سراسر کشور که در پنجم اسفند امسال با محورهای «اولویت به همگرایی نوین منطقه ای، با محوریت فرهنگ و تمدن ایرانی» و «خانواده محوری در توسعه پایدار» اعلام موجودیت کرده است،  در بیش از نیمی از استان های کشور عضوگیری کرده است. گفت و گوی خبرنگار عصر ایران، با حسین رمضانی خردمردی، دبیرکل ائتلاف کاندیداهای مستقل سراسر کشور را در زیر می خوانید.  عصر ایران: آقای رمضانی خردمردی، در مرامنامه ائتلاف کاندیداهای مستقل سراسر کشور یکی از شرایط اصلی عضویت در ائتلاف، پذیرش طرح «اتحادیه کشورهای وارث تمدن ایرانی» ذکر شده است، با توجه به نو بودن این طرح ، مختصری درباره آن توضیح دهید.

   رمضانی خردمردی: اتحادیه کشورهای وارث تمدن ایرانی طرحی است با رویکرد همگرایی منطقه ای، برای ایجاد نوعی همگرایی فرهنگی، هویتی و اقتصادی بین ملت‏هایی که در تاریخ پر فراز و نشیب فلات ایران، در کنار هم زیسته‏اند و از عناصر فرهنگی و تمدنی مشترکی (مانند نوروز، زبان پارسی و شخصیت‏های تاریخی) بهره می‏برند. کشورهای مورد نظر، یازده کشور ایران، افغانستان، تاجیکستان، پاکستان، ازبکستان، ترکمنستان، آذربایجان، گرجستان، ارمنستان، قزاقستان و قرقیزستان هستند که مردمان‏شان هزاران سال در کنار هم زیسته و در سده‏های گذشته، در کشاکش رقابت‏های استعماری از هم جدا شده اند.

  عصر ایران: سابقه این طرح چیست؟ آیا یک طرح تبلیغاتی برای بهره برداری در انتخابات مجلس شورای اسلامی است یا سابقه علمی ـ پژوهشی دارد؟

   رمضانی خردمردی: طرح اتحادیه کشورهای وارث تمدن ایرانی، اولین بار در سال ۱۳۸۲ همزمان با تلاش وزارت امور خارجه برای عضویت ناظر ایران در اتحادیه عرب، از سوی اینجانب، با چاپ یادداشتی به نام «یک پیشنهاد؛ تشکیل اتحادیه کشورهای وارث تمدن ایرانی» در روزنامه ایران مطرح شده و از آن زمان تاکنون درباره آن پژوهش و تحقیق شده است؛ لذا به هیچ عنوان طرح تبلیغاتی و غیرقابل اجرا نیست.

   عصر ایران: اگر این طرح، طرحی علمی ـ پژوهشی است، چرا در انتخابات مجلس شورای اسلامی از آن بهره گرفته شده است؟

   رمضانی خردمردی: اتفاقاً این طرح دقیقاً به دلیل همین علمی بودن، در انتخابات مجلس شورای اسلامی به عنوان محور ائتلاف قرار گرفته است. یعنی به نظر شما در رویداد مهمی چون انتخابات مجلس شورای اسلامی باید از طرح ها و برنامه های غیرعلمی برای تبلیغ در بین مردم ایران استفاده کرد!؟

   عصر ایران: نه! منظور رویه اتخاذ شده است؛ یعنی طرح علمی اغلب از طریق مؤسسات و مراکز معتبر مطالعاتی و پژوهشی تدوین شده و برای اجرا در اختیار نهادهای دولتی قرار می گیرد؛ نه این که در فضای رقابت انتخاباتی و آن هم از سوی یک ائتلاف فصلی مطرح شود!

   رمضانی خردمردی: یقیناً رویه و راهکار معمول همین است؛ اما از سال ۸۲ تاکنون، این طرح در اختیار مراجع مختلف دولتی و شخصیت های مهم سیاسی قرار گرفته که بدون استثنا آن را مثبت ارزیابی کرده اند که مستندات آن موجود است؛ اما متأسفانه در پیچ و خم دیوانسالاری اداری متوقف شده است.
 
تلاش های بسیاری نیز برای تأسیس یک مرکز پژوهشی که به صورت تخصصی درباره این موضوع فعالیت کند، انجام شده که در این راه هم اسیر دیوانسالاری اداری شده ایم و هنوز به نتیجه نهایی نرسیده است؛ لذا بهترین راه که مکمل و به عبارتی شتاب دهنده به آن است، همین در میان گذاشتن طرح با کاندیداهای مستقل و همفکر و مطرح کردن طرح با مردم ایران، از طریق فرصت مناسبی به نام انتخابات مجلس شورای اسلامی بوده است.

   عصر ایران: با این شرایط، آیا احتمال نمی دهید که موضوع به اصل طرح بازمی گردد؟ یعنی با توجه به سیاست کلان نظام جمهوری اسلامی مبنی بر اتحاد جهان اسلام، در اولویت سیاست خارجی کشور نیست؟

   رمضانی خردمردی: اولاً: ایده اتحاد جهان اسلام آرمانی است بزرگ که حاصل قرن ها فعالیت فکری و سیاسی سیاستمداران اندیشمندی چون سیدجمال الدین اسدآبادی و بویژه رهبر کبیر انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی (ره) است و اگر هر آن محقق شود، آرامش و آسایش نسبی به جهان اسلام بازمی گردد؛ اما ما فقط یک طرف این اتحادیم. یک طرف این اتحاد، دولت های متحجر عربی اند که طی سی سال گذشته، نه تنها دست اتحاد ما را رد کرده اند، بلکه با حمایت از صدام و مطرح کردن مسائل گستاخانه ای مانند کوشش واهی برای «دزدیدن نام خلیج فارس» و ادعاهای بی اساس نسبت به «جزایر ایرانی» در حقیقت از پشت به ما خنجر زده اند!

   ثانیاً: هیچ منافاتی بین این طرح و اتحاد جهان اسلام نیست؛ اتحادیه کشورهای وارث تمدن ایرانی بر اساس رویکردی منطقه ای است که یک حوزه فرهنگی از جهان اسلام را در برمی گیرد و در صورت تشکیل، حتی می تواند باعث انسجام بیشتر دولت های منطقه و سرعت بخشیدن به اتحاد جهان اسلام شود.

   ثالثاً: مگر دولت های عربی اتحادیه عرب ندارند؟ و خردتر از این اتحادیه، شورای همکاری خلیج فارس مگر بر اساس نوعی همگرایی در منطقه ای به نام حاشیه جنوبی خلیج فارس بنا نشده است؟ آیا دولت های عربی برای وحدت جهان اسلام اتحادیه عرب را منحل می کنند که ما اتحادیه کشورهای وارث تمدن ایرانی را معطل بگذریم؟

   عصر ایران: سازمان همکاری ها اقتصادی (اکو) ۹ کشور از ۱۱ کشوری که در طرح اتحادیه کشورهای وارث تمدن ایرانی آمده است را شامل می شود؛ آیا این سازمان که بیش از دو دهه قدمت، ساختار مناسبی برای همگرایی منطقه ای نیست؟

   رمضانی خردمردی: اکو همان گونه که از نامش پیداست، یک سازمان است؛ سازمانی که بر اساس همکاری های اقتصادی بنا نهاده شده و در قرنی که عصر سازمان های فراملی هویتی است، هر چند لازم است، کافی نیست! اگر اکو شاخصه های یک اتحادیه منطقه ای را دارا بود، ترکیه که یکی از مهمترین اعضای آن است، برای عضویت در اتحادیه دیگر منطقه ای به نام «اتحادیه اروپا»، اصولی از قانون اساسی خود را تغییر نمی داد! همان گونه که اگر روزی موفق شود به اتحادیه اروپا بپیوندد، از اکو خارج نمی شود؛

   عصر ایران: اجازه بدهید به موضوع اصلی باز گردیم. به نظر شما دغدغه اصلی ملت ایران، عموماً و رأی دهندگان ایرانی، خصوصاً چیست؟ و آیا طرح اتحادیه کشورهای وارث تمدن ایرانی برای مردمی که نگرانی آنان درآمد، اشتغال، تورم، فقر و … است، جذابیت دارد؟

   رمضانی خردمردی: بگذارید این سوال شما را هم در دو قسمت پاسخ دهم:

   اولاً: هر چند به نظر ما اولین و عمومی ترین دغدغه و نگرانی مردم ایران مسایل اقتصادی است، لزوماً تنها مسأله نیست؛ به نظر ما مسایلی چون حضور قدرتمندانه کشور در منطقه و نظام بین الملل با شاخصه ای به نام فرهنگ غنی ایرانی که عصاره اش در زبان فارسی، مذهب عقلگرای شیعه و شخصیت های تاریخی خلاصه شده است، خواست بخش عظیمی از ایرانیان؛ بویژه اقشار جوان، تحصیلکرده و فرهنگی است.

   ثانیاً: ایجاد اتحادیه منطقه ای نه تنها باعث غفلت یا لاینحل ماندن مسایل اقتصادی کشور نیست؛ بلکه به اذعان صاحبنظران، باعث تسریع در رشد و شکوفایی اقتصادی منطقه است. نمی توان ایران توسعه یافته را در کنار همسایگان توسعه نیافته تصور کرد؛ همان گونه که اکنون نیز برخی مشکلات و نارسایی های کشور ما مثلاً به نابسامانی های دولت افغانستان و حضور مهاجران افغانستانی در ایران مربوط است؛ لذا نمی توان منطقه ای توسعه یافته داشت، مگر آنکه همکاری های منطقه ای را افزایش داد.

   عصر ایران: اگر به طرح اتحادیه کشورهای وارث تمدن ایرانی با رویکردی انتخاباتی بنگریم؛ به نظر شما مطرح کردن این طرح در انتخابات، به تنهایی باعث جلب اعتماد شهروندان می شود؟ آیا برای مسائل و مشکلات کشور در حوزه داخلی نیز طرحی ارائه کرده اید؟

رمضانی خردمردی: با توجه به استفاده کاندیداهای مستقل عضو ائتلاف در حوزه های انتخاباتی مختلف کشور و با جمع بندی نظرات دریافتی، طرح اتحادیه کشورهای وارث تمدن ایرانی، هم اکنون با اقبال شهروندان مواجه شده است؛ همان گونه که در نظرسنجی اینترنتی نیز مورد توجه بازدیدکنندگان قرار رفته بیش از از ۸۵ درصد از خوانندگان به مفید و عملی بودن آن رأی داده اند و مستندات آن در اختیار شما قرار می گیرد.


مربوط به:،،،،،،،
فرستاده شده در ائتلاف کاندیداهای مستقل سراسر کشور،ائتلاف کاندیداهای مستقل مجلس هشتم،انتخابات مجلس شورای اسلامی،انتخابات هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی | بدون نظر

ارسال نظر


Check Google Page Rank