فرآیند بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس دوازدهم چگونه است؟

انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی مراحل خود را پشت سر می‌گذارد و نوبت به اعلام نتایج بررسی صلاحیت‌ها توسط هیئت نظارت استانی رسیده است.

فرآیندهای این انتخابات طبق قانون جدید که از این دوره اعمال شد، از نیمه مردادماه امسال شروع شد و مرحله پیش‌ثبت‌نام که اولین گام محسوب می‌شود به‌صورت غیرحضوری و الکترونیک از ۱۶ تا ۲۲ مرداد به‌طول انجامید و حدود ۴۸ هزار نفر اسم نوشتند.

این روند ادامه داشت و با تشکیل هیئت‌های اجرایی مرکزی و حوزه‌های انتخابیه، بررسی مدارک و انجام استعلامات و هم‌چنین بررسی اعتراض داوطلبان تا ۲۶ مهرماه نهایی شد و کسانی که از نظر مدارک و شرایط اعلامیِ ثبت‌نام مشکلی نداشتند، مشخص شدند.

۲۷ مهرماه تا ۳ آبان‌ماه نام‌نویسی قطعی از متقاضیان راهیابی به مجلس دوازدهم انجام گرفت و حدود ۲۴ هزار نفر ثبت‌نام‌شان را نهایی کردند. این مرحله هم طبق قانون جدید، از طریق سامانه‌ی وزارت کشور و غیرحضوری صورت گرفت.

بعد از این مرحله، هیئت‌های اجرایی که متشکل از ۸ عضو اصلی از معتمدان محلی و ۳ عضو اداری شامل فرماندار، دادستان و رئیس ثبت احوال که امور اداری هیئت را پیش‌می‌برند، بررسی  صلاحیت‌های داوطلبان را از ۴ آبان تا ۱۸ آبان انجام دادند. ۱۹ و ۲۰ آبان نتایج این بررسی‌ها به داوطلبان اعلام شد.

هیئت نظارت استانی بررسی صلاحیت‌های داوطلبان را از ۲۵ آبان تا ۱۴ دی انجام داد و این نتایج از روز گذشته به‌طور رسمی توسط فرمانداران حوزه‌های انتخابیه به داوطلبان ابلاغ شد. داوطلبانی که به این نتایج اعتراض دارند می‌توانند تا ۱۹ دی‌ماه شکایات‌شان را در سامانه «داوطلب» ثبت کرده و یک‌ماه فرصت برای بررسی مجدد وجود دارد و سرانجام، ۱۹ بهمن‌ماه نظر قطعی شورای نگهبان توسط هیئت نظارت استان به ستاد انتخابات کشور یا فرمانداری اعلام خواهد شد.

۲۰ بهمن‌ماه نتیجه بررسی شکایات داوطلبانی که تأیید یا احراز صلاحیت نشده‌اند ابلاغ شده و درباره داوطلبانی که در مراحل قبل توسط شورای نگهبان مورد تأیید قرار گرفتند، به هیئت نظارت استانی اعلام نظر می‌شود.

دریافت شکایت از داوطلبانی که در سیر مراحل قبلی تایید شده لیکن شورای نگهبان نظر به عدم تایید یا عدم احراز دارد از ۲۱ تا ۲۳ بهمن‌ماه صورت خواهد پذیرفت.

بررسی مجدد صلاحیت‌ها تا ۳۰ بهمن‌ماه به‌طول می‌انجامد و بالاخره ۱ اسفند ۱۴۰۲ نظر شورا درخصوص ردصلاحیت همه داوطلبانِ ردصلاحیت‌شده ابلاغ و اسامی نامزدهای تأییدشده منتشر می‌شود.

بر اساس این گزارش، سخنگوی شورای نگهبان درباره آمار تأییدصلاحیت‌شدگان گفته در این دوره بیش از ۲۱ هزار پرونده از واجدین شرایط در هیات‌های نظارت استانی مورد بررسی قرار گرفت که بیش از ۵۲ درصد واجدین شرایط یعنی بیش از ۱۱ هزار نفر تأیید صلاحیت شدند که این رقم نسبت به دوره قبل (تعداد افرادی که در هیأت‌های نظارت استانی تأیید صلاحیت شدند) دو برابر است.

در گزارش‌های بعدی به ادامه فرآیند برگزاری انتخابات، تا موارد معیّن در روز ۱۱ اسفندماه خواهیم پرداخت.

جمعه ۱۱ اسفند انتخابات مجلس دوازدهم و هم‌چنین ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری در سراسر کشور برگزار خواهد شد.

منبع: تسنیم

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.