هیات رئیسه مجلس به مردم توضیح دهد

1390/08/04 - 14:25

در حالی در روزهای پایانی امسال، انتخابات مجلس نهم برگزار می شود که بهتر است ابتدا به این موضوع بپردازیم که مجلس هشتم تا چه میزان توانسته در پایبندی به وظایف قانونی اش، موفق عمل کند؟

در تقنین و نظارت، نمایندگان مجلس چه نمره ای می گیرند؟
و اصولا  چگونه می توان ابتدا به بررسی عملکرد مجلس هشتم پرداخت و سپس براساس معیارها و شاخص های مختلف، وارد فضای انتخابات مجلس نهم شد.

نقد عملکرد مجلس هشتم در حالی باید صورت گیرد که روزهایی را شاهد بوده ایم که به دلا یل مختلف، جایگاه مجلس در تقنین و نظارت و همچنین به عنوان قوه ای مستقل که به فرموده امام خمینی(ره) راس امور است، زیر سوال رفت و با عملکرد برخی نمایندگان شاهد بی اعتنایی دولتمردان به مصوبات قانونی مجلس بودیم.

برخی مصوبات قانونی مجلس مورد بی توجهی دولت قرار گرفت، حتی کار به جایی رسید که احمدی نژاد به عنوان رئیس قوه مجریه، تحلیل جدیدی از روابط قوا ارائه کرد و از در راس امور نبودن مجلس، سخن به میان آورد.

قطعا عقب نشینی ها و برخی مصلحت سنجی ها، مهمترین عواملی بودند که سبب شد تا مجلس هشتم آن طور که باید نتواند در جایگاه اصلی اش قرار بگیرد.

جدیدترین عقب نشینی  مجلس که می تواند در نقد جایگاه  این قوه اثرگذار  باشد عبور از سوال از رئیس جمهور  است. سوالی که ماه ها با امضاهایی بیش از آنچه قانون  مطرح  کرده در مجلس مطرح بود و بالا خره  رفتار دیروز هیات رئیسه  مجلس، حکایت از آن دارد  که دیگر نباید  منتظر  طرح این سوال  در صحن علنی  بود. 


مربوط به:،،،
فرستاده شده در اخبار | دیدگاه‌ها برای هیات رئیسه مجلس به مردم توضیح دهد بسته هستند

متأسفم، نظرات این نوشته بسته است.


Check Google Page Rank