امروز؛ پایان مهلت رسیدگی به صلاحیت داوطلبان انتخابات شورای شهر

1396/01/23 - 07:39

سخنگوی ستاد انتخابات کشور گفت: امروز مهلت رسیدگی به صلاحیت داوطلبان انتخابات شورای شهر پایان می‌یابد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سیدسلمان سامانی سخنگوی وزارت کشور در جمع خبرنگاران به بیان نکاتی درباره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا پرداخت.

وی اظهار داشت: انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در مرحله بررسی صلاحیت‌های اجرایی است و این فرصت امروز پایان می‌یابد.

سخنگوی ستاد انتخابات کشور ضمن قدردانی از همکاری مراجع چهارگانه با هیئت‌های اجرایی در این خصوص، گفت: امیدواریم بتوانیم در این مرحله حق الناس را به خوبی رعایت کنیم.

سامانی ادامه داد: مسئولیت رسیدگی به صلاحیت داوطلبان انتخابات شوراها با هیئت‌های اجرایی و هیئت‌های نظارت مجلس شورای اسلامی است. اعلام نظر هیئت نظارت به منزله رسیدگی نهایی به صلاحیت داوطلبان است و هیچ دستگاه دیگری در این خصوص مسئولیت ندارد.

وی تأکید کرد: هیئت‌های اجرایی برای احراز شرایط داوطلبان از مراجع چهارگانه استعلام می‌گیرند و مراجع چهارگانه صرفا در حوزه وظایف و اختیارات قانونی خود باید اعلام نظر کنند.

سخنگوی ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه رسیدگی به صلاحیت نامزدهای انتخابات شوراها باید براساس مواد قانونی و دلایل و مدارک معتبر صورت گیرد، یادآور شد: رسیدگی به صلاحیت نامزدهای انتخابات شوراها براساس مدارک قانونی و دلایل و مدارک معتبری است که از سوی مراجع چهارگانه به هیئت های اجرایی ارسال می‌شود، یعنی مراجع چهارگانه اظهارنظر خود را با دلایل و مدارک معتبر همراه سازند و هیئت‌های اجرایی نیز براساس همین مدارک معتبر بررسی‌ها را دنبال کنند.

سامانی افزود: آنچه در مرحله بررسی صلاحیت‌ها برای وزارت کشور مهم است، رعایت حق الناس بوده و ما تلاش می‌کنیم با رعایت حق الناس شاهد انتخابات با مشارکت حداکثری باشیم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در برخی از استان‌ها هیئت‌های نظارت از نامزدها درخواست انصراف می‌کنند و آیا این درخواست قانونی است؟ گفت: در قانون چیزی به اسم توصیه برای انصراف وجود ندارد و این حق افراد است که در انتخابات حضور یابند، هیئت‌های اجرایی و نظارت هم طبق قانون رسیدگی‌های خود را برای تأیید صلاحیت افراد انجام می‌دهند.

سخنگوی وزارت کشور درباره امکان ثبت‌نام نمایندگان داوطلبان به جای داوطلب اصلی، تصریح کرد: کسی که به جای داوطلب اصلی ثبت‌نام می‌کند باید نماینده تام‌الاختیار خود را به طور کتبی معرفی کند.


مربوط به:،
فرستاده شده در اخبار،انتخابات شوراها،شوراهای پنجم،شوراهای چهارم | بدون نظر

ارسال نظر


Check Google Page Rank